National

Unofficial results for 2020 primary elections

Absentee ballot counts for the June 23 primary election are beginning to finalize.
The Monroe County Board of Elections has completed its absentee ballot counting and released the unofficial results online. The results are listed separately: one set of results for machine ballots and early voting, and one set of results for absentee and affidavit ballots.
Since some of the districts in the primary election are drawn across multiple county lines, a complete and official result for the election will not be available until all counties in the greater Rochester region have completed their absentee ballot counts and posted the results.
Until that point, all results posted below will be deemed incomplete – unless designated in bold.
24th Congressional District Democratic Primary
With 100% of precincts reporting – machine ballot only – Dana Balter leads with 64% of the vote
Dana Balter – 64%
Francis Conole – 36%
25th Congressional District Democratic Primary
100% of precincts reporting
Joseph Morelle – 68%
Robin Wilt – 32%
27th Congressional District Special Election
With 68% of districts reporting – machine ballot only – Chris Jacobs holds a significant lead in the special election for the 27th Congressional District.
Chris Jacobs (R) – 68%
Nate McMurray (D) – 29%
Duane Whitmer (L) – 1%
Michael Gammariello (G) – 1%
27th Congressional District Republican Primary
With 83% of districts reporting in the Republican primary, Jacobs holds a strong lead. Stefan Mychajliw conceded the race Tuesday night.
Chris Jacobs – 61%
Stefan Mychajliw – 17%
Beth Parlato – 20%
27th Congressional District Libertarian Primary
With 83% of the vote in, Duane Whitmer currently leads.
Duane Whitmer – 71%
Nicholas Phelps – 22%
New York State Senate 56th District Democratic Primary
100% of precincts reporting
Jeremy Cooney – 54%
Hilda Rosario-Escher – 24%
Sherita Traywick – 23%
New York State Senate 61st District Democratic Primary
With 99% of precincts reporting, Kim Smith leads with 38.66% of the vote.
Jacqualine Berger – 33.34%
Joan Elizabeth Seamans – 17.74%
Kim Smith – 38.66%
New York State Senate 61st District Independence Primary
With 99% of precincts reporting – machine ballot only – Edward Rath leads with 63%.
Andrew Gruszka – 27%
Edward Rath – 63%
New York State 131st Assembly District Republican Primary
With 79% of precincts reporting, Jeff Gallahan currently leads in the 131st Republican primary
Ann Marie Heizmann – 6%
Cindy Wade – 36%
Jeff Gallahan – 42%
Jeff Shipley – 16%
New York State Assembly 134th District Democratic Primary
100% of precincts reporting
Carolyn Carrol – 79%
Dylan Dailor – 21%
New York State Assembly 136th District Democratic Primary
100% of precincts reporting
Justin Wilcox – 28%
Nelson Lopatin – 9%
Sarah Clark – 63%
New York State Assembly 137th District Democratic Primary
With 100% of precincts reporting – machine ballots only – Demond Meeks leads with 45% of the vote.
Ann Lewis – 19%
Demond Meeks – 44%
Ernest Flagler – 34%
Silvano Orsi – 3%
New York State Assembly 138th District Democratic Primary
100% of precincts reporting
Harry Bronson – 57%
Alex Yudelson – 43%
Monroe County Surrogate Court Judge Primary – Working Families
With 100% of precincts reporting – machine ballot only – Elena Cariola leads with 62% of the vote.
Christopher Ciaccio – 38%
Elena Cariola – 62%
Monroe County Clerk Democratic Primary
100% of precincts reporting
Jamie Romeo – 57%
Jennifer Boutte – 43%
Pittsford Town Justice Democratic Primary
With 100% of precincts reporting – machine ballot only – Michael Ansaldi leads Michael Nolan 547-306
Michael Ansaldi – 64%
Michael Nolan – 32%
Pittsford Town Justice Libertarian Primary
With 100% of precincts reporting – machine ballot only – Michael Ansaldi leads Robert Shaddock and Michael Nolan
Michael Ansaldi – 67%
Robert Shaddock – 33%
Michael Nolan – 0%
Ogden Supt. Of Highways Republican Primary
With 100% of districts reporting as of 10 p.m. – machine ballots only – Dan Wolf leads Richard Vargo 505-379
Richard Vargo – 43%
Dan Wolf – 57%
Rush Town Council Republican Primary
With 100% of districts reporting as of 10 p.m. – machine ballots only – Phyllis Wickerham leads Carl Ast by 16 votes – 162-146
Phyllis Wickerham – 53%
Carl Ast – 47%
Orleans County Clerk Republican Primary
With 100% of precincts reporting – machine ballot only – Diane Shampine leads with 1,083 votes, with Nadine Hanlon receiving 1,029 votes
Nadine Hanlon – 49%
Diane Shampine – 51%
Town of Murray Cty. Committeeperson – District 2 Republican Primary
With 100% of precincts reporting, Virginia Nicholson holds 39% of the vote with 24 votes; David Stalker holds 35% with 22 votes; Ayesha Kreutz holds 26% with 16 votes.
Virginia Nicholson – 39%
David Stalker – 36%
Ayesha Kreutz – 26%
Town of Murray Cty. Committeeperson – District 3 Republican Primary
With 100% of precincts reporting, Kerri Neale holds 44% of the vote with 28 votes; Anthony Peone holds 29% with 18 votes; Kathleen Case holds 27% with 17 votes.
Kathleen Case – 27%
Kerri Neale – 44%
Anthony Peone – 29%
Town of Murray Cty. Committeeperson – District 5 Republican Primary
With 100% of precincts reporting, Cynthia Oliver holds 44% of the vote with 42 votes; Lynn Wood holds 43% with 41 votes; Ronald Vendetti holds 13% with 12 votes
Cynthia Oliver – 44%
Ronald Vendetti – 13%
Lynn Wood – 43%
Town of Murray Cty. Committeeperson – District 6 Republican Primary
With 100% of precincts reporting, Adam Moore holds 44% of the vote with 47 votes; Kelly Gregiore holds 33% with 35 votes; Robert Miller holds 23% with 25 votes.
Kellie Gregoire – 33%
Robert Miller – 23%
Adam Moore – 44%

Related Articles

Back to top button